Malinowe smoothie z białkiem z konopnym

_MG_0108
Układ endokannabiniodowy został odkryty na początku lat 90′. To system organizmu regulujący powiązania neurohormonalne  i neuroimmunologiczne, którego centrum znajduje się w mózgu (konkretnie w podwzgórzu i przysadce) biorący udział w wielu fizjologicznych procesach, między innymi regulacji gospodarki energetycznej, aktywności motorycznej, nastroju, motywacji, głodu i sytości oraz kontroli metabolizmu lipidów i węglowodanów. Na układ ten składają się rozsiane po całym ciele receptory receptory CB1 i CB2,  endogenne kannabinoidy (produkowane w naszym organizmie) oraz takie pochodzące z zewnątrz (czyli egzogenne) zwane inaczej endokanabinoidami, do których zaliczają się między innymi THC, THCV czy CBD. Można więc powiedzieć, że endokanabinoidy pochodzące z konopi są podobne do tych produkowanych przez nasze ciało, do tego regulują prace całego organizmu.

_MG_0104

Skoro nasz organizm produkuje swoje własne kannabinoidy, które stymulują układ endokannabinoidowy, to dlaczego nie sięgać do natury po endokanabinoidy, które wesprą organizm w naturalny sposób regulując procesy fizjologiczne z którymi mamy problem?

_MG_0158

Wiemy już, ze konopie leczą, wiemy też, że jej składniki (endokanabinoidy) są identyczne jak te produkowane w naszym ciele. O korzystnym wpływie konopi na nasz organizm pisałam już w poprzednim poście. Możemy bezsprzecznie powiedzieć, że cannabis jest niesamowitą roślina, która niestety nie jest legalna w naszym kraju :(.

_MG_0160

Bazując na składnikach z konopi, które można kupić w Polsce legalnie również jesteśmy w stanie wesprzeć nasze zdrowie. Mowa o olejach spożywczych (z nasion, nie mylić z olejem RSO) czy wysokobiałkowych wyciągach z nasion konopi.
Białkowy proszek z nasion można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, można nim wzbogacić koktajle, pasty kanapkowe, sosy i dipy. Proszek zawiera około 50% – 60% białka (to więcej niż kurczak) jest bogaty w kwasy tłuszczowe omeg 3, omega 6 i 9, probiotyki oraz błonnik, zawiera też szereg minerałów z potasem i magnezem na czele. Białko konopne zawiera wszystkie 20 aminokwasów (w tym 9 egzogennych) co sprawia, że jest doskonale przyswajalne przez organizm. To doskonały suplement białkowy dla sportowców, a przez swój ujemny indeks glikemiczny (w przeciwieństwo do białka z soi czy serwatkowego) może być stosowany przez cukrzyków.

Moje smoothie z dodatkiem sproszkowanego białka konopnego bazowało na następujących składnikach: mango, melonie, malinach, grejpfrucie, zielonej pietruszce oraz soku z limonki.

Wszystkie owoce obieram ze skórki, kroję na większe kawałki i miksuję w blenderze pucharowym. Pod koniec programu dosypuję 2 łyżeczki proszku z nasion konopi i miksuję jeszcze 15 sec.

_MG_0131

Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziecinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:

  • Kup książkę „Konopie w kuchni”
  • Przyjdź na spotkanie Konopie w kuchni
  • Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingpoon.pl 

belka-KWK-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *