Kremowe smoothie z awokado, ananasem i białkiem konopnym

Nie od zawsze wierzyłam w to, że wszystko w życiu dzieje się z jakiegoś powodu. Dziś nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Z łatwością jestem w stanie powiązać nieuchronność wydarzeń z mojej przeszłości oraz ich wpływ na to, gdzie dzisiaj jestem. Gdybym kilka lat temu nie wyjechała do Amsterdamu i przypadkowo podczas spaceru nie odkryła regału pełnego konopnych suplementów w jednym, zdrowym sklepie pewnie dalej chorowałabym na moją chorobę. Potem regularne stosowanie produktów z konopi pokazało mi jak wiele dobrego ta roślina może zdziałać w naszym organizmie. Dlatego produkty konopne od 2 lat znajdują się w moim codziennym jadłospisie. Nie zabrakło ich także w dzisiejszym przepisie na kremowe smoothie z ananasem, awokado i mleczkiem kokosowym.

_MG_8353

To wspaniałe, aksamitne smoothie oprócz tego, że smakuje jak niebo jest także źródłem całej gamy minerałów, witamin z grupy B, witaminy K2, D, E i A a także wysoko przyswajalnego białka. Co ciekawe białko to składa się ze wszystkich 20 aminokwasów niezbędnych do odbudowy mięśni, tkanek oraz ścianek jelita. To niezwykle przydatna właściwość, szczególnie w walce z chorobą autoimmunologiczną.

_MG_8359

Dopiero niedawno odkryłam, że nasionko konopi posiada w swoim składnie praktycznie wszystkie substancje niezbędne do wytworzenia białka o nazwie GLUTATION, najsilniejszego antyoksydantu produkowanego w ludzkim ciele. Białko to ma niezwykle kluczową rolę w układzie immunologicznym, ponieważ optymalizuje go i reguluje. Według Gustavo Bounousa badającego rolę i właściwości tego związku, obecność glutationu jest podstawowym czynnikiem wpływającym na aktywność białych krwinek. W uproszczeniu można powiedzieć, że glutation stanowi „odżywkę” dla układu immunologicznego i harmonizuje jego pracę.

białko

Jak zadbać a prawidłowy poziom glutationu?

Aby komórki naszego ciała były w stanie wytworzyć glutation musimy dostarczyć mu 3 ważnych aminokwasów: kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Każdy z nich znajduje się w białku konopnym. Dodatkowo wszystkie pierwiastki i witaminy niezbędne do jego wytworzenia czyli: B6, B12, selen, witamina C, witaminy E są składnikiem naszego smoothie, większość pochodzi z białka konopnego.  :)

_MG_8326

Przepis na kremowe smoothie z awokado, ananasem i białkiem konopnym

Składniki:

 • pół ananasa bio
 • 2 banany bio
 • 1 awokado
 • 1 szklanka mleczka kokosowego (bez emulgatorów i zagęszczaczy, szukajcie takiego z ekstraktem i wodą, np)
 • skórka z 1 cytryny bio (koniecznie bio!)
 • 2 łyżeczki białka konopnego
 • garść liści świeżej mięty bio

_MG_8344

Przygotowanie

Cytrynę sparzyć i zetrzeć. Owoce i awokado umyć i obrać. Składniki umieścić w blenderze kielichowym. Blendować do uzyskania aksamitnej konsystencji. Spożywać do 30 min po przyrządzeniu.

_MG_8349

„Zawsze masz możność żyć szczęśliwie, jeśli pójdziesz dobrą drogą i zechcesz dobrze myśleć i czynić. A szczęśliwy to ten, kto los szczęśliwy sam sobie przygotował. A szczęśliwy los – to dobre drgnienie duszy, dobre skłonności, dobre czyny.”

Marek Aureliusz- Rozmyślania

_MG_8350

Żródła:

 • Gutmann J., Glutation. Twój klucz do zdrowia, Warszawa 2010.
 • Montagnier L. A, Oxidative Stress in Cancer, AIDS, and Neurodegenerative Diseases,  http://www.nutritionadvisor.com
 • http://wiedza.cc/glutation-wewnarzkomorkowy-antyoksydant.html

Jeśli chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziecinie odżywiania i stosowania żywności konopnej:

 • Kup książkę „Konopie w kuchni”
 • Przyjdź na spotkanie Konopie w kuchni
 • Masz pomysł na promowanie żywności konopnej? Jesteś producentem lub promujesz taką żywność? Skontaktuj się ze mną w sprawie współpracy: kontakt@smilingpoon.pl 

belka-KWK-

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *